Mercedes-Benz

Jak dbać o swój samochód

poniżej kilka przydatnych wskazówek dotyczących tego jak dbać  o swoje auto!

Pielęgnacja zewnętrznych elementów samochodu

1.Długotrwałe utrzymanie nienagannego wyglądu samochodu wymaga stosowania odpowiednich środków chemicznych i akcesoriów zalecanych przez Mercedes-Benz.


2.Mycie samochodu w myjniach automatycznych, gdzie często szczotki myjące są zużyte, parametry dozowania detergentów i wody są niewłaściwie ustawione powoduje uszkodzenie powierzchni lakieru.


3.Samodzielne mycie samochodu nie powinno być wykonywane w słońcu z uwagi na szybkie odparowywanie wody i pozostawanie na lakierze trudnych do usunięcia plam po środkach myjących.


4.Mycie należy rozpoczynać od spłukaniasamochodu wodą przy zastosowaniu urządzenia wysokociśnieniowego, następnie nakładamy roztwór wody z szamponem samochodowym (nr kat. A 001 986 41 71 10) lub odpowiednio rozcieńczonej piany aktywnej w celu zmiękczenia zeschłego brudu. Po wykonaniu tych czynności spłukujemy pojazd wodą.


5. Po przeprowadzeniu w/w prac przystępujemy do mycia ręcznego. Do przygotowania roztworu wody z szamponem najlepiej użyć wiadra, które będzie tylko stosowane do mycia samochodu. W dolnej części wiadra na wysokości od 5 do 10 cm od dna umieścić kratkę, pod którą będą się zbierać drobiny brudu, piasku i in. zanieczyszczeń.


6.Do mycia najlepiej używać rękawicy z mikrofibry. Używanie gąbki, czy szczotki, w których pozostają drobiny twardych zanieczyszczeń może powodować rysowanie powierzchni lakieru.
Po każdorazowym zakończeniu mycia wskazane jest dokładne wypłukanie rękawicy i wiadra.


7. Mycie rozpoczynamy od górnych partii samochodu dachu, szyb schodząc do dolnych części. Tarcze kół myjemy na końcu przy użyciu rękawicy lub ewentualnie gąbki. Po zakończeniu mycia samochód spłukujemy czystą wodą.


8.Do suszenia pojazdu najlepiej użyć sprężonego powietrza, a jeżeli nie jest to możliwe osuszanie przeprowadzać stosując ściereczki z mikrofibry (nr kat. A 000 986 08 62 10). Jedną do zgrubnego usunięcia wody i drugą do ostatecznego osuszenia. Nie zalecamy użycia do tej czynności szorstkich ręczników i ścierek z innych materiałów, a nawet irchy.


9. Gumowe ściągaczki do wody można stosować wyłącznie do elementów szklanych np. szyb, szklanych dachów. Nie jest wskazane ich użycie na elementach lakierowanych, ponieważ mogą na krawędzi ściągającej wodę występować mikropęknięcia, które w czasie dłuższego okresu użytkowania twardnieją i mogą pozostawić na lakierze rysy.


10. Progi, spojlery i inne elementy dolnej części samochodu najlepiej osuszać inną ścierką lub ręcznikiem, gdyż zdarza się, że na tych elementach pozostają drobiny piasku lub innych zanieczyszczeń, które w czasie wycierania mogą porysować lakier.


11. Dokładne osuszenia pojazdu wpływa na ostateczny wygląd pojazdu, ponieważ nieusunięte krople wody po odparowaniu pozostawiają na powierzchni lakieru w postaci plam, zawarte w wodzie składniki mineralne. Plamy można usunąć przy użyciu np. utrwalacza połysku (nr kat. A 000 986 44 74 09) lub emulsji do polerowania (nr kat. A 000 986 46 74 09).


12. Do bieżącej konserwacji lakieru proponujemy stosować emulsję do polerowania (nr kat. A 000 986 46 74 09), emulsję czyszczącą do lakieru (nr kat. A 001 986 37 71 09) i utrwalacz połysku (nr kat. A 000 986 44 74 09). Dla lakierów matowych proponujemy stosować zestaw „Magno” (nr kat. A 000 986 16 00). Do nakładania w/w środków wskazane jest stosowanie ściereczek do polerowania (nr kat. A 000 986 05 62).

Szczegółowy opis mycia i pielęgnacji zewnętrznych elementów samochodu może wydawać się zbyt restrykcyjny, jednakże wykonywanie tych czynności zgodnie z przedstawionymi zasadami, pozwoli na długotrwałe utrzymanie atrakcyjnego wyglądu Twojego auta.

Wyżej wymienione oryginalne środki pielęgnacyjne elementów zewnętrznych, a także preparaty do konserwacji i utrzymania w czystości elementów wnętrza pojazdu są dostępne w Dziale Części Zamiennych Mercedes-Benz Sosnowiec tel. 32 368 45 00.